Podświetlane obrazy LED czyli jak kreatywnie wykorzystać plexi na wymiar
Podświetlane obrazy LED czyli jak kreatywnie wykorzystać plexi na wymiar

Podświetlane obrazy LED czyli jak kreatywnie wykorzystać plexi na wymiar

Podświetlane punktowe źródła światła tworzą w domu fantastyczny klimat. Podkreślając fragmentarycznie elementy wnętrza otrzymujemy dużo lepszą aranżacje w porównaniu do jednorodnego oświetlenia.
Jednym z pomysłów na taką dekoracje jest podświetlany obraz. Niestety jeżeli chcemy kupić taki produkt musimy liczyć się ze sporym wydatkiem. Na szczęście istnieje dużo tańszy sposób, pod warunkiem, że posiadasz odrobinę umiejętności technicznych. Można taki obraz zrobić samemu. Koszt takiego przedsięwzięcia to około 100-200zł w zależności od wielkości obrazu. Oczywiście dla dużych grafik koszt ten będzie wyższy.
Do zrobienia takiego obrazu będziesz potrzebował:
- ramę obrazu - my kupiliśmy prostą i tanią ramę w Ikei
- taśmę LED i zasilacz - do kupienia w każdym markecie budowlanym
PLEXI mleczna docięta na wymiar ramy. Taka pleksi jest idealna do podświetlenia LED. Jest półprzezroczysta więc przepuszcza dobrze światło emitowane przez LEDy. Z Można również użyć plexi transparentną i nanieść grafikę na tylnej części plexi.
Oczywiście, do podświetlanego obrazu potrzebujemy wyprowadzone w ścianie źródło napięcia.

Zobacz film jak zrobić podświetlane obrazy LED

Montaż produktu

 
W pierwszej kolejności demontujemy ramę i pozbywamy się wierzchniej szybki (w naszym przypadku był to niskiej jakości poliwęglan). Zamiast tego montujemy plexi opal z nadrukiem UV.



W drugim kroku przyklejamy do bocznych krawędzi obrazu taśmę LED. Taśma LED posiada dwustronną taśmę klejącą zatem przyklejenie jej jest dziecinnie proste. Tutaj jedna uwaga dotycząca LEDów. W sprzedaży można spotkać dwa rodzaje taśm różniących się temperaturą barwową światła. Jeżeli chcemy uzyskać efekt surowości wybierz zimną barwę światła, jeżeli natomiast chcesz uzyskać większą przytulność wybierz ciepłą barwę.
Uwaga! Ważne, żeby przycinając taśmę LED ciąć w miejscach to tego przygotowanych (symbol nożyczek).



W kolejnym kroku lutujemy kable zasilające. Sam zasilacz został umieszczony na ścianie tuż przy wyprowadzonym źródle napięcia 230V.
W tylnej płycie HDF wycinamy otwory tak, żeby zmieścić we wnętrzu obrazu zasilacz.



Na koniec montujemy obraz na ścianie. Jeżeli nie masz doświadczenia z prądem lepiej powierz to specjaliście. 230V to nie zabawa.



A efekt finalny jak widać. W rzeczywistości wygląda to jeszcze lepiej. Jak widać plexi na wymiar i prosta rama do obrazu może dać niesamowity efekt. Wszystko to niewielkim nakładem finansowym.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl