Cięcie plexi laserem czy frezarką?

Cięcie plexi laserem czy frezarką?

Plexi jest tworzywem, które łatwo poddaje się obróbce. Niska temperatura topnienia powoduje, że jest to idealny materiał do cięcia laserem CO2. Zalety takiej obróbki to przede wszystkim dobra jakość krawędzi (z połyskiem) po cięciu oraz dzięki małej średnicy wiązki lasera możliwość cięcia krzywych o bardzo małych promieniach. Daje to nieograniczone niemalże możliwości cięcia wzorów i kształtów co szczególnie doceniane jest w branży dekoratorskiej. Ciecie laserem plexi dzięki technologii sterowania numerycznego to również względnie wysoka precyzja w zakresie tolerancji wymiarowej Nowoczesne urządzenia tnące gwarantują precyzje cięcia rzędu +/- 0,1mm.

Czy cięciem laserem jest pozbawione wad? Otóż nie, jak każda technologia i ta posiada swoje ograniczenia. Największym problemem jest punkt skupienia wiązki lasera. Wiązka lasera przechodząc przez soczewkę skupia się w pewnej odległości od tejże soczewki dając w tym punkcie najbardziej skoncentrowaną energię. I właśnie ten punkt skupienia wykorzystywany jest do cięcia. Niestety zarówno przed tym punktem jak i za nim energia jest już mocno rozproszona i efektywność ciecia mocno spada. Dlatego laser tnie efektywnie plexi do pewnej grubości (w zależności od jakości samego urządzenia).

Jeżeli wymagana jest precyzja cięcia powyżej +/-0,1 mm również w tym przypadku nie laser nie jest technologią rekomendowaną.

Alternatywą do cięcia laserem jest cięcie ploterem frezerskim. W przeciwieństwie do lasera daje on możliwość cięcia praktycznie każdej grubości pleksi – oczywiście ograniczeniem będzie tutaj moc wrzeciona. Dobrze wykonany i sztywny ploter frezerski jest również bardziej precyzyjny wymiarowo. Ograniczeniem frezarki jest niższa jakość krawędzi (matowe). Dlatego często krawędzie po obróbce opalane są specjalnym palnikiem. Dodatkowo sama grubość freza, która jest znacząco większa od grubości wiązki daje spore ograniczenia przy wycinaniu zawiłych kształtów.

Tak więc nie ma idealnej technologii cięcia plexi, a jej wybór zależy jedynie od indywidualnych potrzeb użytkownika finalnego.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl